Ľudia na SPU

Na tejto stránke máte zobrazené všetky verejne prístupne údaje o zadanej osobe. Niektoré informácie o personálnom zaradení a funkciách osoby môžu byť skryté.

Ing. Jana Hanusová, PhD.
Identifikačné číslo: 1357
Univerzitný e-mail: jana.hanusova [at] uniag.sk
 
odborná asistentka CSc./PhD. - Katedra špeciálneho chovateľstva (FAPZ)

Kontakty     Výučba     Publikácie     Vedené práce     

Základné informácie

Základné informácie o záverečnej práci

Typ práce: Diplomová práca
Názov práce:Reprodukčné vlastnosti a rast šteniat miniatúrnych plemien čivava, maltézsky psík, ši-tzu a yorkshirský teriér
Autor: Ing. Gabriela Kališová
Pracovisko: Katedra špeciálneho chovateľstva (FAPZ)
Vedúci práce: Ing. Jana Hanusová, PhD.
Oponent:doc. Ing. Martina Miluchová, PhD.
Stav záverečnej práce:Záverečná práca bola úspešne obhájená


Doplňujúce informácie

Nasledujú doplňujúce informácie záverečnej práce. Kliknutím na odkaz s názvom jazyka vyberiete, v akom jazyku majú byť informácie zobrazené.

Jazyk spracovania záverečnej práce:slovenský jazyk

slovenský jazyk        anglický jazyk

Názov práce:Reprodukčné vlastnosti a rast šteniat miniatúrnych plemien čivava, maltézsky psík, ši-tzu a yorkshirský teriér
Abstrakt:Pes už v minulosti bol spoločníkom človeka. Pomáhal človeku loviť, bol verným a oddaným spoločníkom a hlavne bol vždy s ním, keď to potreboval. V súčasnosti sa toho veľa nezmenilo. Pes plní veľmi dôležitú úlohu v živote človeka, hlavne u tých, ktorí žijú sami a sú bez priateľov. Pes obdarúva človeka celoživotným priateľstvom, oddanosťou a mnohými kladnými vlastnosťami. Vycíti, keď sa ich človek bojí, keď má radosť, či mu niečo prekáža a predovšetkým ho dokáže rozveseliť. Tieto vlastnosti hlavne spĺňajú spoločenské plemená psov. Slúžia nielen na okrasu, ale zároveň môžu plniť aj úlohu ostražitého strážcu, ktorí chránia majetok aj napriek ich malým rozmerom. Predstavujú ideálny výber pre rodinu, ktorá chce poslušného , inteligentného a priateľského psa, hlavne láskavej povahy, ktoré budú spoľahlivým partnerom pre ich deti. Pre tieto ich výborné vlastnosti sa v súčasnosti dostávajú do popredia, a preto sme venovali pozornosť práve spoločenským plemenám, konkrétne plemenám čivava, maltézsky psík, ši-tzu a yorkshirský teriér. Tieto plemená patria medzi najznámejšie psy v rámci spoločenských psov. Majú dlhú a krásnu srsť, ktorá býva vyzdobená stužkami. Sú malých rozmerov, a sú nenároční na priestor a potravu. Vzhľadom na to, že majú malú kohútikovú výšku a malú hmotnosť, mnohé ženy ich nosia v kabelkách ako ,,módny doplnok". Majú pozitívny vplyv na starých a chorých ľudí, ktorí sa zotavujú z chorôb a prekonávajú depresiu. Môžeme ich brať všade zo sebou bez nejakých väčších problémov. Každý človek, ktorý hľadá malého spoločníka a priateľa, ktorý ho nikdy nesklame, by si mal zaobstarať jedno z týchto plemien. V prvej časti tejto práce sme sa venovali pôvodu a histórii, charakteristike a povahovým vlastnostiam a štandardu spomínaných plemien. Ak chovateľ chce chovať tieto plemená, je veľmi dôležité, aby mal v týchto poznatkoch prehľad. Ďalšou podmienkou pre úspešný chov je ovládať poznatky v oblasti rozmnožovania a plemenitby t. j. ruje, párenia, gravidity, pôrodu, odchovu šteniat a kŕmenia v čase gravidity a laktácie. Týmto poznatkom sme sa venovali v druhej časti práce, ktorá je veľmi potrebná pre chovateľa, aby získal prehľad o danej problematike.
Kľúčové slová:spoločenské plemená psov, pôvod, história, charakteristika, rozmnožovanie, rast

Zobrazenie a sťahovanie súborov

Pokiaľ chcete zobraziť zadanie záverečnej práce, kliknite na ikonu Zobraziť zadanie. Ikony Záverečná práca, Prílohy práce, Posudok vedúceho a Posudok oponenta predstavujú súbory týkajúce sa záverečnej práce, ktoré je možné stiahnuť. Budú zobrazené iba v prípade, že je súbor vložený a zároveň je verejný.

Zobraziť zadanie

Časti práce s odloženým zverejnením:

Záverečná práca (prílohy záverečnej práce) neobmedzene
Posudky záverečnej práce neobmedzene