Ľudia na SPU

Na tejto stránke máte zobrazené všetky verejne prístupne údaje o zadanej osobe. Niektoré informácie o personálnom zaradení a funkciách osoby môžu byť skryté.

Ing. Jana Kopčeková, PhD.
Identifikačné číslo: 1516
Univerzitný e-mail: jana.kopcekova [at] uniag.sk
 
odborná asistentka CSc./PhD. - Katedra výživy ľudí (FAPZ)

Kontakty     Absolvent          
     
Publikácie
     
Orgány     Vedené práce     

Základné informácie

Základné informácie o záverečnej práci

Typ práce:
Bakalárska práca
Názov práce:Obezita ako rizikový faktor kardiovaskulárnych ochorení
Autor:
Ing. Dominika Šoltisíková
Pracovisko:
Vedúci práce:
Ing. Jana Kopčeková, PhD.
Oponent:
Stav záverečnej práce:
Záverečná práca bola úspešne obhájená


Doplňujúce informácie

Nasledujú doplňujúce informácie záverečnej práce. Kliknutím na odkaz s názvom jazyka vyberiete, v akom jazyku majú byť informácie zobrazené.

Jazyk spracovania záverečnej práce:slovenský jazyk

Názov práce:
Obezita ako rizikový faktor kardiovaskulárnych ochorení
Abstrakt:
Predkladaná práca sa zaoberá problematikou Obezita ako rizikový faktor kardiovaskulárnych ochorení. O tejto problematike existuje množstvo slovenskej a zahraničnej literatúry. Cieľom mojej práce bolo opísať obezitu ale aj iné riziká, ktoré spôsobujú výskyt kardiovaskulárnych ochorení. Srdce je najdôležitejším orgánom v ľudskom tele. Pracuje celý život bez prestávky. Srdce a krvné cievy vytvárajú srdcovocievny systém. Prostredníctvom tohto systému prúdi krv po celom tele a rovnako aj do orgánov a tkanív, ktoré musia byť tiež vyživené. Je dôležité vedieť ako kardiovaskulárny systém funguje, aby sme zistili prípadne ochorenia. Kardiovaskulárne ochorenia sú jednou z hlavných príčin smrti ale aj invalidity človeka. Vyskytujú sa nielen na Slovensku ale aj v mnohých rozvojových krajinách. V roku 2014 boli kardiologické ambulancie navštívené 1 219 040 pacientmi. Podľa správy o zdravotnom stave obyvateľstva za roky 2009 - 2011 boli kardiovaskulárne ochorenia príčinou smrti u mužov 46 % a u žien až 60 %. Dôsledkom rôznych KVO je ateroskleróza. Ateroskleróza je dlhodobé ochorenie, pri ktorom steny cievy hrubnú a strácajú svoju pružnosť. Dôsledkom toho je nedostatočné prekrvenie srdca. Kardiovaskulárne ochorenia sú spôsobené príčinou rôznych rizikových faktorov. Rozdeľujeme ich na ovplyvniteľné a neovplyvniteľné. Dôležitá je prevencia pred kardiovaskulárnymi ochoreniami. Patrí tam napr. dodržiavanie správnej životosprávy, nefajčiť, obmedziť cukry, soľ, prijímať ovocie a zeleninu. Zdravá a vyvážená strava spôsobí, že jedinec sa bude cítiť lepšie a tým sa zníži aj jeho riziko KVO. Je dôležité aj denné cvičenie alebo určitý pohybový režim. Pretože nedostatok pohybu spôsobuje nadhmotnosť alebo až obezitu, ktoré spôsobujú kardiovaskulárne ochorenia. Preto treba znižovať aj vznik tohto rizika.
Kľúčové slová:srdce, kardiovaskulárne ochorenia, riziká, obezita, prevencia

Zobrazenie a sťahovanie súborov

Pokiaľ chcete zobraziť zadanie záverečnej práce, kliknite na ikonu Zobraziť zadanie. Ikony Záverečná práca, Prílohy práce, Posudok vedúceho a Posudok oponenta predstavujú súbory týkajúce sa záverečnej práce, ktoré je možné stiahnuť. Budú zobrazené iba v prípade, že je súbor vložený a zároveň je verejný.

Časti práce s odloženým zverejnením:

Záverečná práca (prílohy záverečnej práce) neobmedzene
Posudky záverečnej práce neobmedzene