Ľudia na SPU

Na tejto stránke máte zobrazené všetky verejne prístupne údaje o zadanej osobe. Niektoré informácie o personálnom zaradení a funkciách osoby môžu byť skryté.

Ing. Jana Kopčeková, PhD.
Identifikačné číslo: 1516
Univerzitný e-mail: jana.kopcekova [at] uniag.sk
 
odborná asistentka CSc./PhD. - Katedra výživy ľudí (FAPZ)

     
Absolvent
     
     
     
     
Orgány     
Vedené práce
     

Základné informácie

Základné informácie o záverečnej práci

Typ práce: Bakalárska práca
Názov práce:
Využitie rakytníka vo výžive ľudí
Autor: Bc. Lucia Zatkuliaková
Pracovisko: Katedra výživy ľudí (FAPZ)
Vedúci práce:
Oponent:
Stav záverečnej práce:
Záverečná práca bola úspešne obhájená


Doplňujúce informácie

Nasledujú doplňujúce informácie záverečnej práce. Kliknutím na odkaz s názvom jazyka vyberiete, v akom jazyku majú byť informácie zobrazené.

Jazyk spracovania záverečnej práce:
slovenský jazyk

Názov práce:
Využitie rakytníka vo výžive ľudí
Abstrakt:
Hippophae rhamnoides, známy aj ako rakytník rešetliakový, je starodávna rastlina, rozšírená po celom svete s modernými črtami, vzhľadom na jej nutričnú a liečivú hodnotu. Môžeme ho nazvať aj rastlinou budúcnosti, hlavne vďaka jeho významným liečivým účinkom a potravinárskym využitím. Obsahuje rôzne druhy živín a bioaktívnych látok, ako sú vitamíny, minerálne látky flavonoidy, karotenoidy, voľné aminokyseliny a polynenasýtené mastné kyseliny, a preto patrí medzi najviac hodnotné potraviny aké poznáme. Najviac hodnotnejšie sú plody, hoci z listov je príležitostne vyrábaný čaj. Šťava z plodov poskytuje výživný nápoj s veľmi vysokým obsahom vitamínu C a karoténov. Z lekárskeho hľadiska má širokospektrálne využitie, ako antioxidant, na hojenie rán, hepatoprotektívne, imunostimulačné a protinádorové účinky, a taktiež antibakteriálne, protizápalové a antivírusové vlastnosti. Môže sa použiť ako na výživu ľudí tak aj na výživu zvierat.
Kľúčové slová:
rakytník, plody, bioaktívne látky, liečivé účinky, vitamín C, využitie

Zobrazenie a sťahovanie súborov

Pokiaľ chcete zobraziť zadanie záverečnej práce, kliknite na ikonu Zobraziť zadanie. Ikony Záverečná práca, Prílohy práce, Posudok vedúceho a Posudok oponenta predstavujú súbory týkajúce sa záverečnej práce, ktoré je možné stiahnuť. Budú zobrazené iba v prípade, že je súbor vložený a zároveň je verejný.

Zobraziť zadanie

Časti práce s odloženým zverejnením:

Záverečná práca (prílohy záverečnej práce) neobmedzene
Posudky záverečnej práce neobmedzene