Ľudia na SPU

Na tejto stránke máte zobrazené všetky verejne prístupne údaje o zadanej osobe. Niektoré informácie o personálnom zaradení a funkciách osoby môžu byť skryté.

Ing. Jana Kopčeková, PhD.
Identifikačné číslo: 1516
Univerzitný e-mail: jana.kopcekova [at] uniag.sk
 
odborná asistentka CSc./PhD. - Katedra výživy ľudí (FAPZ)

     
Absolvent
     
Výučba
     
     
     Orgány     
Vedené práce
     

Základné informácie

Základné informácie o záverečnej práci

Typ práce:
Bakalárska práca
Názov práce:
Netradičné poruchy príjmu potravy
Autor:
Bc. Radoslava Jarabeková
Pracovisko: Katedra výživy ľudí (FAPZ)
Vedúci práce: Ing. Jana Kopčeková, PhD.
Oponent:
PhDr. Miroslav Poláček, PhD.
Stav záverečnej práce:
Záverečná práca bola úspešne obhájená


Doplňujúce informácie

Nasledujú doplňujúce informácie záverečnej práce. Kliknutím na odkaz s názvom jazyka vyberiete, v akom jazyku majú byť informácie zobrazené.

Jazyk spracovania záverečnej práce:
slovenský jazyk

Názov práce:
Netradičné poruchy príjmu potravy
Abstrakt:
Poruchy príjmu potravy sú jedným z najčastejších ochorení. Predstavujú závažný problém. Ich incidencia narastá, ale narastá aj mortalita osôb trpiacich touto novodobou nelátkovou závislosťou. Toto ochorenie postihuje veľa ľudí po celom svete. Má psychické, fyzické a sociálne dôsledky ale aj veľký vplyv na kvalitu života. Práca sa zameriava na netradičné poruchy príjmu potravy, konkrétne orthorexiu, bigorexiu, pica syndróm, drunkorexiu, pregorexiu a diabulímiu. Úlohou bakalárskej práce je oboznámenie sa s týmito poruchami. Tieto ochorenia spôsobujú dlhodobé problémy nielen ženám, ale dokonca aj mužom. Títo ľudia spočiatku preferujú zdravé potraviny. Neskôr pre nich neostane žiadne povolené jedlo, lebo sa u nich vyvíja silný strach z jedla a priberania. S rozvojom týchto chorôb ubúdajú záujmy, ľudia strácajú chuť chodiť do spoločnosti, stretávať sa so známymi. Taktiež sa zhoršuje zdravotný stav a objaví sa depresia a úzkosť. Na tieto ochorenia majú vplyv rôzne rizikové faktory. Veľmi rizikové sú však negatívne komentáre na fyzický vzhľad. Najčastejšie je to u dospievajúcich dievčatách v období puberty. Nie vždy, keď človek rieši svoje emocionálne ťažkosti jedlom, dochádza k vracaniu. Nadmerný príjem potravy ľudia kompenzujú aj zneužívaním preháňadiel alebo intenzívnym cvičením. Liečba je zdĺhavá a náročná. Úspechy v liečbe sa môžu ukázať už po niekoľkých mesiacoch. Úplné fyzické a duševné zdravie sa môže dosiahnuť aj neskôr. V liečbe je dôležitá terapia. Komunikáciou sa vyrieši veľa problémov, či už samotného pacienta alebo celej rodiny. Veľkým krokom je priznať si ochorenie, liečiť sa, bojovať s chorobou ale aj sám so sebou.
Kľúčové slová:
poruchy príjmu potravy, anorexia nervosa, záchvatové prejedanie, orthorexia nervosa, bulimia nervosa, bigorexia, pica syndróm, drunkorexia, pregorexia, diabulímia

Zobrazenie a sťahovanie súborov

Pokiaľ chcete zobraziť zadanie záverečnej práce, kliknite na ikonu Zobraziť zadanie. Ikony Záverečná práca, Prílohy práce, Posudok vedúceho a Posudok oponenta predstavujú súbory týkajúce sa záverečnej práce, ktoré je možné stiahnuť. Budú zobrazené iba v prípade, že je súbor vložený a zároveň je verejný.

Časti práce s odloženým zverejnením:

Záverečná práca (prílohy záverečnej práce) neobmedzene
Posudky záverečnej práce neobmedzene