Lidé na SPU

Na této stránce máte zobrazeny všechny veřejně přístupné údaje o zadané osobě. Některé informace o personálním zařazení a funkcích osoby mohou být skryty.

doc. Ing. Branislav Gálik, PhD.
Identifikační číslo: 1595
Univerzitní e-mail: branislav.galik [at] uniag.sk
 
docent CSc./PhD. - Katedra výživy zvierat (FAPZ)
Vedoucí pracoviště - Katedra výživy zvierat (FAPZ)

Kontakty     Absolvent     Výuka     Závěrečná práce     Projekty     
Publikace     Stáže     Orgány     Vedené práce     

Základní informace

Základní informace o závěrečné práci

Typ práce: Diplomová práce
Název práce:Stráviteľnosť organických živín kukuričnej siláže u koní
Autor: Ing. Alena Selická
Pracoviště: Katedra výživy zvierat (FAPZ)
Vedoucí práce: doc. Ing. Branislav Gálik, PhD.
Oponent:Ing. Eva Mlyneková, PhD.
Stav závěrečné práce:Závěrečná práce byla úspěšně obhájena


Doplňující informace

Následují doplňující informace závěrečné práce. Kliknutím na odkaz s názvem jazyka zvolíte, v jakém jazyce mají být informace zobrazeny.

Jazyk zpracování závěrečné práce:slovenský jazyk

slovenský jazyk        anglický jazyk

Název práce:Stráviteľnosť organických živín kukuričnej siláže u koní
Abstrakt:Dnes, keď sa už kone nevyužívajú ako hlavná hnacia sila v poľnohospodárstve, z koní sa stali spoločníci a športoví partneri ľudí. Pre udržanie dobrého zdravia koní a vysokej výkonnosti v športe je správna výživa koní nevyhnutná. Aby sa koňom zaistila vyvážená kŕmna dávka, všetky dostupné krmivá by sa mali preskúmať a malo by byť zistené ich živinové zloženie a stráviteľnosť a to aj pre menej tradičné krmivá. Táto práca sa zaoberala skúmaním kukuričnej siláže. Cieľom bolo zistiť koeficienty zdanlivej stráviteľnosti kukuričnej siláže u koní. Štyri žrebce plemena slovenský teplokrvník (vek 2.5+-0.5 roka) boli ustajnené individuálne v boxoch bez podstielky.V bilančnom pokuse bola použitá klasická priama in vivo metóda. Počas celého pokusu boli kvantitatívne a individuálne zachytávané výkaly. Kone boli kŕmené počas štyroch dní kukuričnou silážou v priemernom množstve 10.19 kg +- 3.38 kg/24 hodín. Vzorky krmiva aj výkalov boli analyzované na obsah živín. Koeficienty boli vypočítané pre vlákninu, bezdusíkaté látky výťažkové, škrob, acido detergentnú vlákninu a neutrálne detergentnú vlákninu. Zistené koeficienty stráviteľnosti boli 36,69% pre vlákninu, 70,27% pre bezdusíkaté látky výťažkové, 99,09% pre škrob, 38, 41% pre acido detergentnú vlákninu a 46,36% pre neutrálne detergentnú vlákninu. Kukuričná siláž sa ukázala ako dobre stráviteľné krmivo pre kone s vysokým koeficientom stráviteľnosti škrobu, ale pre potvrdenie výsledkov je potrebných viac výskumov ohľadom kukuričnej siláže vo výžive koní.
Klíčová slova:kone, stráviteľnosť, kukuričná siláž

Zobrazení a stahování souborů

Pokud chcete zobrazit zadání závěrečné práce, klikněte na ikonu Zobrazit zadání. Ikony Závěrečná práce, Přílohy práce, Posudek vedoucího a Posudek oponenta představují soubory týkající se závěrečné práce, které je možné stáhnout. Budou zobrazeny pouze v případě, že je soubor vložen a zároveň je veřejný.

Zobrazit zadání

Části práce s odloženým zveřejněním:

Závěrečná práce (přílohy závěrečné práce) neomezeně
Posudky závěrečné práce neomezeně