Lidé na SPU

Na této stránce máte zobrazeny všechny veřejně přístupné údaje o zadané osobě. Některé informace o personálním zařazení a funkcích osoby mohou být skryty.

doc. Ing. Branislav Gálik, PhD.
Identifikační číslo: 1595
Univerzitní e-mail: branislav.galik [at] uniag.sk
 
docent CSc./PhD. - Katedra výživy zvierat (FAPZ)
Vedoucí pracoviště - Katedra výživy zvierat (FAPZ)

Kontakty     Absolvent     Výuka     Závěrečná práce     Projekty     
Publikace     Stáže     Orgány     Vedené práce     

Základní informace

Základní informace o závěrečné práci

Typ práce: Bakalářská práce
Název práce:Kŕmne aditíva vo výžive koní
Autor: Bc. Gréta Kullová
Pracoviště: Katedra výživy zvierat (FAPZ)
Vedoucí práce: doc. Ing. Branislav Gálik, PhD.
Oponent:doc. Ing. Anna Kalafová, PhD.
Stav závěrečné práce:Závěrečná práce byla úspěšně obhájena


Doplňující informace

Následují doplňující informace závěrečné práce. Kliknutím na odkaz s názvem jazyka zvolíte, v jakém jazyce mají být informace zobrazeny.

Jazyk zpracování závěrečné práce:slovenský jazyk

slovenský jazyk        anglický jazyk

Název práce:Kŕmne aditíva vo výžive koní
Abstrakt:Táto bakalárska práca sa obsahovo zameriava na využitie aditívnych doplnkových látok vo výžive koní, ich rozdelenie do vybraných skupín a takisto ich charakteristiku. V práci sú prezentované konkrétne látky pridávané do krmív, kde je popísaný ich účinok a význam vo výžive koní. Práca je obsahovo rozdelená do troch kapitol. Úvodom nás oboznamuje s cieľom a metodikou práce, postupne prechádza do popisu procesu trávenia koní, zloženia ich tráviacej sústavy, až po funkciu každej jednotlivej časti. Následne plynule prechádza do charakteristiky a rozdelenia kŕmnych aditív, kde rieši svoj význam a pôsobenie vo svete výživy. Kŕmne aditíva sú doplnkové látky, ktoré sa pridávajú do kŕmnej dávky zvieraťa, za účelom zlepšenia ich zdravia, úžitkovosti a biologických procesov s určitým cieľom. V tejto časti sa venuje detailnému popisu probiotík, prebiotík, fytobiotík a enzýmov, ich princípom fungovania, ich dôsledku na organizmus zvieraťa a ich ovplyvneniu životne dôležitých procesov. Probiotiká a prebiotiká sú z jedným najbežnejších zložiek, ktoré sú zahrnuté do produktov podporujúce zdravie tráviaceho ústrojenstva. Napriek podobnosti ich názvov, nie sú rovnaké. Probiotiká sú živé “dobré” mikroorganizmy, ako sú baktérie a kvasinky. Klasickým príkladom probiotík sú kvasinky Saccharomyces boulardii a baktérie v skupinách Lactobacillus a Bifobacterium. Naopak prebiotiká sú potraviny, ktoré kŕmia probiotiká. Sú nestráviteľné zložky potravy. Ich výhodou v porovnaní s probiotikami je, že podporujú rast užitočných baktérií. Príklady prebiotík zahrnuté v konských doplnkoch sú: fruktooligosacharidy (FOS), pektín, psyllium a pod. Fytobiotiká sú zase zmesi špeciálne vybraných druhov bylín, ktorých zloženie a dávkovanie je optimalizované pre jednotlivé druhy a kategórie zvierat. Fytogénne kŕmne aditíva sú aktívne látky a môžu byť zmesou bylín, korenín a silíc. Získavajú sa výlučne z bylín, korenín a extraktov. Naopak enzýmy sú látky organického pôvodu, ktoré produkujú živé bunky. Sú to špecifické bielkovinové látky, ktoré sa vyskytujú vo všetkých bunkách a tkanivách živých organizmov, kde plnia úlohu biologických katalyzátorov. Ako katalyzátory nielen urýchľujú reakciu, ale zároveň ju dokážu tiež usmerniť.
Klíčová slova:výživa koní, probiotiká, fytobiotiká, kŕmne enzýmy, kŕmne aditíva, prebiotiká

Zobrazení a stahování souborů

Pokud chcete zobrazit zadání závěrečné práce, klikněte na ikonu Zobrazit zadání. Ikony Závěrečná práce, Přílohy práce, Posudek vedoucího a Posudek oponenta představují soubory týkající se závěrečné práce, které je možné stáhnout. Budou zobrazeny pouze v případě, že je soubor vložen a zároveň je veřejný.

Zobrazit zadání

Části práce s odloženým zveřejněním:

Závěrečná práce (přílohy závěrečné práce) neomezeně
Posudky závěrečné práce neomezeně