Lidé na SPU

Na této stránce máte zobrazeny všechny veřejně přístupné údaje o zadané osobě. Některé informace o personálním zařazení a funkcích osoby mohou být skryty.

doc. Ing. Branislav Gálik, PhD.
Identifikační číslo: 1595
Univerzitní e-mail: branislav.galik [at] uniag.sk
 
docent CSc./PhD. - Katedra výživy zvierat (FAPZ)
Vedoucí pracoviště - Katedra výživy zvierat (FAPZ)

Kontakty     Absolvent     Výuka     Závěrečná práce     Projekty     
Publikace     Stáže     Orgány     Vedené práce     

Základní informace

Základní informace o závěrečné práci

Typ práce: Bakalářská práce
Název práce:Minerálna výživa koní
Autor: Ing. Iveta Bellová
Pracoviště: Katedra výživy zvierat (FAPZ)
Vedoucí práce: doc. Ing. Branislav Gálik, PhD.
Oponent:Ing. Eva Mlyneková, PhD.
Stav závěrečné práce:Závěrečná práce byla úspěšně obhájena


Doplňující informace

Následují doplňující informace závěrečné práce. Kliknutím na odkaz s názvem jazyka zvolíte, v jakém jazyce mají být informace zobrazeny.

Jazyk zpracování závěrečné práce:slovenský jazyk

slovenský jazyk        anglický jazyk

Název práce:Minerálna výživa koní
Abstrakt:Cieľom záverečnej práce bolo zhodnotiť potrebu a význam minerálnych látok vo výžive koní. V prvej časti sme sa zamerali na charakteristiku minerálnych látok a rozdelenie minerálnych látok na makroprvky a mikroprvky. V popise jednotlivých minerálnych látok sme sa zamerali na ich funkciu, význam, zdroje, deficit, toxicitu a stavy a choroby, ktoré s nimi súvisia. Ďalej na potrebu minerálnych látok v kritických obdobiach ako je vývin žriebät, laktácia a intenzívna pracovná záťaž dospelých jedincov a na vyváženosť jednotlivých prvkov a ich odporúčanú dennú dávku. V druhej časti sme sa zamerali na makroprvky, ktoré sú vo výžive koní potrebné vo väčších množstvách, uvádzané v g na kg. Sú to vápnik, fosfor, horčík, ktorých hlavná úloha spočíva v ich stavebnej (kostrotvornej) funkcii. Sodík, chlór a draslík, ich hlavnou funkciou je udržiavanie acidobázickej rovnováhy a osmotického tlaku a síra, pričom jej potreba v organizme je ľahko splnená konzumáciou bielkovinových krmív. V poslednej, tretej časti, sme sa zamerali na mikroprvky. Mikroprvky sú, aj keď v menších množstvách -- mg na kg, pre správne fungovanie organizmu nenahraditeľné. K mikroprvkom sa zaraďujú železo, meď, zinok, mangán, kobalt, jód, selén, chróm, fluór, kremík, hliník a molybdén. Niektoré z nich sú nevyhnutné pre činnosť enzýmov podieľajúcich sa na metabolizme sacharidov, bielkovín alebo tukov, alebo sú priamou zložkou biologicky účinných látok.
Klíčová slova:minerálne látky, makroprvky, mikroprvky, výživa, kone

Zobrazení a stahování souborů

Pokud chcete zobrazit zadání závěrečné práce, klikněte na ikonu Zobrazit zadání. Ikony Závěrečná práce, Přílohy práce, Posudek vedoucího a Posudek oponenta představují soubory týkající se závěrečné práce, které je možné stáhnout. Budou zobrazeny pouze v případě, že je soubor vložen a zároveň je veřejný.

Zobrazit zadání

Části práce s odloženým zveřejněním:

Závěrečná práce (přílohy závěrečné práce) neomezeně
Posudky závěrečné práce neomezeně