Ľudia na SPU

Na tejto stránke máte zobrazené všetky verejne prístupne údaje o zadanej osobe. Niektoré informácie o personálnom zaradení a funkciách osoby môžu byť skryté.

doc. Ing. Viliam Bárek, PhD.
Identifikačné číslo: 1418
Univerzitný e-mail: viliam.barek [at] uniag.sk
 
docent CSc./PhD. - Katedra krajinného inžinierstva (FZKI)

Kontakty     Výučba     Projekty     Publikácie     Orgány     Vedené práce     

Základné informácie

Základné informácie o záverečnej práci

Typ práce: Bakalárska práca
Názov práce:Golfové ihriská na Slovensku
Autor: Ing. Mikuláš Beňo
Pracovisko: Katedra krajinného inžinierstva (FZKI)
Vedúci práce: doc. Ing. Viliam Bárek, PhD.
Oponent:doc. Ing. Lucia Tátošová, PhD.
Stav záverečnej práce:Záverečná práca bola úspešne obhájená


Doplňujúce informácie

Nasledujú doplňujúce informácie záverečnej práce. Kliknutím na odkaz s názvom jazyka vyberiete, v akom jazyku majú byť informácie zobrazené.

Jazyk spracovania záverečnej práce:slovenský jazyk

slovenský jazyk        anglický jazyk

Názov práce:Golfové ihriská na Slovensku
Abstrakt:Golf je jednou z najpozoruhodnejších hier s veľmi bohatou tradíciou. Jeho korene siahajú až do 15. storočia a pravdepodobne vznikol v oblasti Škótska. Slovo golf vždy vyvolá predstavu trávnika a bez neho by to naozaj nebolo možné. Trávnaté ihrisko má rozlohu 20-50 ha a na dráhe dlhej 5-6 km je 18 jamiek, vzdialených od seba 90-500 m. Hráči majú za úlohu pomocou palíc rôznych tvarov a zakrivenie hlavíc dostať loptičku čo najmenším počtom úderov k jamkovisku (greene) a do jamky s priemerom 10,8 cm a hĺbkou 10 cm. Jedna definícia hovorí, že golf je šport, v ktorom samotný hráč alebo malá skupinka hrá s golfovou loptičkou do jamky a používa pri tom rôzne palice. Myslím, že táto formulácia je natoľko zrozumiteľná, že si vďaka nej predstavu o priebehu hry zvanej golf dokáže urobiť snáď každý. Bohužiaľ, mnohí golf stále vnímajú ako šport pre horných desať tisíc, a preto sa bránia akýchkoľvek informáciám o možnostiach jeho prevádzkovania. Hneď na úvod je teda dôležité povedať, že to tak nie je a že sa golfu dnes môže venovať takmer každý. "(Hruška, J., 2008). Kto si golfový švih neskúsi, neverí - športový golf nie je pokojná nenáročná prechádzka v parku. Ak pristupujete ku golfu aktívne, čaká vás pri jednej hre okolo 8 km svižnej chôdze so záťažou, kedy zhruba päťdesiatkrát až stokrát technicky veľmi náročným pohybom tela odpálite loptičku rýchlosťou nezriedka 150-200km.h-1. Golf je šport i hra. Hra spoločenská, skupinová aj individuálna .. a veľmi zábavná. Možno ju hrať rekreačne i výkonnostne a to v ľubovoľnom veku. Poskytuje pestrú škálu spôsobov hry. Žiadne dve ihriská nie sú rovnaké. Žiadne dve hry nie sú rovnaké ani na tom istom ihrisku. Golf má prvky dobyvateľské i objaviteľské, na rôznych typov ihrísk s úplne odlišným charakterom je ich nespočetne. Golf je najzábavnejšia škola sebadisciplíny. V golfe si hráč meria silu s ostatnými hráčmi, s ihriskom, s prírodnými vplyvmi, ale veľmi výrazne tiež s vlastným temperamentom či rozpoložením. Na Slovensku sa golf dynamicky rozvíja. V roku 2007 bolo na Slovensku celkom 6 golfových ihrísk, dnes je ich už 25, tento šport hrá u nás do 8000 zaregistrovaných hráčov. Golfové ihriská v našom štáte naberajú na svetovej úrovni aj keď len veľmi pomaly. Situáciu golfu a jeho vnímanie mení aj fakt že je opäť olympijským športom. Za domov golfu sa považuje Európa, kde nájdeme okolo 6 200 ihrísk, z toho je 2 600 vo Veľkej Británii v zrovnaní s USA kde ich je 17 000.
Kľúčové slová:golf, golfové ihrisko, golfový areál

Zobrazenie a sťahovanie súborov

Pokiaľ chcete zobraziť zadanie záverečnej práce, kliknite na ikonu Zobraziť zadanie. Ikony Záverečná práca, Prílohy práce, Posudok vedúceho a Posudok oponenta predstavujú súbory týkajúce sa záverečnej práce, ktoré je možné stiahnuť. Budú zobrazené iba v prípade, že je súbor vložený a zároveň je verejný.

Zobraziť zadanie

Časti práce s odloženým zverejnením:

Záverečná práca (prílohy záverečnej práce) neobmedzene
Posudky záverečnej práce neobmedzene